Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Tekoppar 10199182



*

nr 1019 9182


Tekoppar

5 st. 'Röd Aster', UE Upsala-Ekeby, Gefle


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 februari 2016
kl 19:29:10


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/2 16:10:59 1      800 kr
20/2 20:27:52 2      800 kr
20/2 20:27:52 1      800 kr (Budbetjänt)
22/2 15:39:49 3      Vinnande bud
22/2 18:47:51 4      1.000 kr
22/2 18:47:51 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 22 feb

Keramiker-Lisa Larson & Co

På Tema Keramiker - Lisa Larson & Co har vi samlat fat, figuriner, miniatyrer, skålar, skulpturer, väggplattor och vaser av konstnärer och designers som Louise Adelborg, Ingrid Atterberg, Hertha Bengt ...



Läs mer om Keramiker-Lisa Larson & Co
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik svensk keramik svenska keramiker tekopp tekoppar ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:49




Ladda ner broschyr